Maironio lietuvių literatūros muziejaus paroda „...palieku visą mano judomąjį turtą...“ progimnazijoje

Europos paveldo dienų proga progimnazijoje atidaryta Mairionio lietuvių literatūros muziejaus kilnojamoji paroda „...palieku visą mano judomąjį turtą...“. Stenduose, parengtuose muziejaus direktorės Aldonos Ruseckaitės, pavaduotojos muziejininkystei Ramintos Antanaitienės, Senosios literatūros skyriaus vedėjos Reginos Mažukėlienės, fotografo Zenono Baltrušio, dailininkės Ingos Zamulskienės, eksponuojama iškiliausio XIX a. pabaigos – XX a. pradžios poeto, žymaus teologo Jono Mačiulio-Maironio (1862–1932) fotografijų, dokumentų, spaudinių, laiškų, rankraščių, autorinių knygų kopijos.

Medžiaga iš muziejuje saugomo Maironio rinkinio, Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos, Lietuvos valstybės istorijos, Lietuvos valstybės istorijos, Vilniaus universiteto bibliotekos archyvų atskleidžia svarbiausius Maironio gyvenimo ir kūrybos etapus. Pirmasis Maironio, kaip ir Vinco Kudirkos (1858–1899), prozininko, poeto, publicisto, tautinio sąjūdžio ideologo, kūrinys pasirodė 1885 m. „Aušroje“. Besimokydamas Kauno kunigų seminarijoje prisijungė prie lietuvių nacionalinio judėjimo, skelbė patriotizmo, tautiškumo, laisvės idėjas. 2017 m. Maironio „Lietuva brangi“ buvo išrinkta šimtmečio daina. Muzikinę aranžuotę sukūrė vienas žymiausių Lietuvos kompozitorių Juozas Naujalis (1869–1934). Eilėraštis pirmą kartą publikuotas 1895 metais garsiausiame Maironio rinkinyje „Pavasario balsai”.

Ekspozicijoje mokiniai gali patyrinėti ne tik Jono Mačiulio gyvenimą, bet ir įamžintą Lietuvos materialųjį kultūros paveldą: fotografijose užfiksuoti 1909-aisiais Maironio įsigyti namai, dabartinis muziejus, Bernotų kaime esantis namas-muziejus, kuriame poetas gyveno, senojo Kauno architektūra.

Rita Morkūnienė, direktoriaus pavaduotoja ugdymui