Renginyje „Simonui Daukantui – 225“

Progimnazijos aštuntokai, literatūros ir meno studijos nariai, rugsėjo 12 d. dalyvavo Maironio lietuvių literatūros muziejaus renginyje, skirtame istoriko, literato ir kalbininko, švietėjo, tautinio atgimimo žadintojo, pirmosios Lietuvos istorijos lietuvių kalba autoriaus Simono Daukanto (1793–1864) 225-osioms gimimo metinėms paminėti.

Mokiniai, aplankę jubiliejinę rašytojo parodą, parengtą Seniausios literatūros skyriaus vedėjos Audronės Gedutienės, (apipavidalinimas dailininkės Ingos Zamulskienės), klausėsi istorikės Vidos Girininkienės pranešimo „Simonas Daukantas: laikas ir asmenybė“ bei S. Daukanto kūrybos ištraukų, kurias skaitė aktorius Remigijus Endriukaitis. Pranešėja savo kalboje S. Daukantą pristatė akcentuodama tuometinės epochos išskirtinumą, palygindama ir parodydama sąlyčio taškus su kita iškilia asmenybe – Adomu Mickevčiumi (Adam Mickiewicz, 1798–1855), poetu, kuris pirmasis į lietuvių literatūrą įvedė romatizmo sąvoką.

Klausytojai sužinojo, kad 1822 m. Simonas Daukantas parašė pirmąją Lietuvos istoriją lietuvių kalba „Darbai senųjų lietuvių ir žemaičių“, Peterburge – pirmąją lietuvių kultūros istoriją „Būdas senovės lietuvių, kalnėnų ir žemaičių“, jo paties išleistą Peterburge 1845 m. Jokūbo Laukio slapyvardžiu. Daukantas rinko ir publikavo tautosaką, ūkininkams leido knygeles su ūkiniais patarimais, rašė ir išleido žodynus, lietuvišką elementorių, vertė Fedro pasakėčias, Kornelijaus Nepoto didžiųjų karvedžių biografijas – tekstus, ugdančius pilietiškumą. Mokėjo lotynų, lenkų, rusų, latvių, vokiečių, prancūzų kalbas. Daukantui Lietuvos istorija buvo ne tik tyrinėjimų objektas, bet ir būdas pažinti lietuvių tapatybės formavimąsi. Savo darbuose atkreipė dėmesį į pilietinio lietuvių tautiškumo vertybes: pareigą ginti tėvynę, rūpintis valstybės reikalais, išlaikyti nenutrūkstamą ryšį su LDK istorija. Vėliau Daukanto idėjomis rėmėsi XIX a. pab. lietuvių tautinio atgimimo žadintojai (Jonas Basanavičius, Jonas Mačiulis-Maironis).

Renginio, kurį vedė muziejaus direktorė, poetė, rašytoja Aldona Ruseckaitė, pabaigoje istorikė V. Girininkienė progimnazijai ir mokinių tarybos pirmininkui Povilui Virbašiui padovanojo po jos pačios sudarytą kalendorių-knygą su S. Daukanto biografijos faktais.

Paskaita netradicinėje aplinkoje buvo įdomi ir naudinga. Mokiniai susidomėję klausėsi tyrinėtojos pasakojimo, kuriame akcentuota tai, ką aštuntokai buvo girdėję iš mokytojų: kalbos, tautos, papročių, tradicijų, istorijos, laisvės saugojimo, mokymosi svarba.

Kristina Bačiulienė, lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja